Trafik Cezası Ücretleri 2020 Yılı Listesi

29 Temmuz 2020

author:

Trafik Cezası Ücretleri 2020 Yılı Listesi

Trafik cezası ücretleri her yıl değişkenlik gösterebilen bir yapıya sahiptir. Trafik cezası ücretleri, bu yıl yani 2020 yılı Ocak ayından itibaren %22,58 gibi yüksek bir oranda yapılan yeni zamlarla güncellendi. Trafikte kusurlu hareketler ve ihmallerin neden olduğu kazalar ve bu kazaların sonuçları çok ciddi boyutlarda yaşanmaya devam ediyor. Bunların olmasını engelleyecek ilk caydırıcı durum ise trafik cezaları oluyor. Yüksek bedelli trafik cezaları ile durum kontrol altına alınmaya çalışılıyor olsa da maalesef hasarlar ve can kayıpları üzmeye devam ediyor. Yine de sürücülerimizden trafik ceza bedellerinden korktukları için değil, toplum olarak birbirimize zarar vermemek ve tabii zarar görmemek için trafik kurallarına uymalarını rica ediyoruz.

Alkollü araç kullanmak, seyir halinde araç takip mesafesini korumamak, hatalı sollama yapmak ve emniyet kemeri takmamak trafikte güvenli sürüş için gereken, en çok bilinen belli başlı trafik kuralları arasında yer alır. Bu trafik kurallarını ihlal ederek hem kendisinin hem de başkalarının can güvenliğini tehlikeye atan sürücüler, ciddi bedellerde trafik cezaları ile karşı karşıya kalıyor. 2020 yılında zamlı trafik cezaları hakkında bilgi sahibi olmanız için yeni trafik cezası ücretleri listesini birlikte gözden geçirelim.

Trafik Cezası Ücretleri

En Düşük Trafik Cezası 2020 yılında ne kadardır?

2020 yılında en düşük trafik cezası, taşıma sınırının üstünde aracına yolcu alan sürücülere 104 TL olarak kesilir. Araçta seyir halindeyken telefonla konuşma, sürüş halinde emniyet kemerini takmama, trafikte muayenesiz araç kullanma ve yanlış yere park  etme durumlarında kesilen trafik cezaları da diğer cezaların yanında en düşük trafik cezaları  arasında yer alıyor.

Zamlı tarifeye göre 2020 yılında ödenecek yeni trafik cezası bedelleri aşağıdaki listede belirtilmiştir:

 • Kırmızı ışıkta geçmek 288 TL
 • Alkollü araç kullanmak (sürücü ilk yakalandığı zaman) 1.228 TL
 • Alkollü araç kullanmak (sürücü ikinci yakalandığı zaman) 1.539 TL
 • Hız sınırını %10 – %30’a kadar aşmak 288 TL
 • Hız sınırını %30 – %50 arası aşmak 598 TL
 • Hız sınırını %50’den fazla aşmak 1.228 TL
 • Engelliler için ayrılan özel park yerine araç park etmek 264 TL
 • Kavşakta hız azaltmamak ve geçiş önceliğine uymamak 132 TL

 

Bilinmesi Gereken Diğer Trafik Cezaları ise:

 • Seyir halinde emniyet kemeri takmamak 132 TL
 • Araçta seyir halinde cep telefonu kullanmak 288 TL
 • Trafik ekiplerinin alkol testi talebine itiraz etmek 3.516 TL
 • Muayenesi olmayan bir araçla trafiğe çıkmak 288 TL
 • Geçişin olmadığı, yasak olduğu yerlerde önünde yer alan aracı geçmek 288 TL
 • Döner kavşaklar söz konusu olduğunda, dönüş kurallarına uymamak 132 TL
 • Sürüş halinde şerit izleme ve şerit değiştirme kurallarına uymamak 132 TL
 • Mevzuatta izin verilmeyen araçlara çakar veya siren takmak ve bunları haksız şekilde kullanmak; 1.228 TL
 • Uyuşturucu ve zararlı maddeler alarak araç kullanmak 6.334 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanmak 2.474 TL
 • Trafikte spin ve drift atmak 6.141 TL
 • Tescil belgesi ve tescil plakası bulunmadan karayoluna araç çıkarmak 1.228 TL
 • Aracı plakasız şekilde kullanmak 2.081 TL
 • Araca sahte plaka takmak 6.129 TL
 • Emniyet şeridini ihlal etmek 1.228 TL
 • Trafik sigortası olmadan araç kullanmak 132 TL
Emniyet şeridinden gitmenin cezası

Trafik Cezalarında İndirim Var mı?

Trafik cezası kesilen sürücülerin ceza kesildiği andan itibaren 15 gün içinde bu cezayı ödemesi halinde, %25 indirim uygulanıyor. Ödeme süresi 15 günü geçen trafik cezalarında ise indirim hakkı kaybediliyor. Ayrıca ödenmeden bekleyen trafik cezalarının gecikmeye girmesi ile her ay %5 oranında gecikme faizi eklenerek,  ödenecek tutar da giderek artıyor.

Trafik Cezasına İtiraz Edilir mi?

Trafik cezası aracın plakasına ve trafik memurunun yüz yüze sürücüye ceza yazması olmak üzere 2 farklı şekilde kesiliyor. Trafik cezasının gıyapta kesilmesi durumunda, itiraz süresi cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün olarak belirlenmiştir.  Ancak trafik memurunun sürücüye yüz yüze kestiği trafik cezalarında ise cezanın tebliğ tarihi aynı gün başlar ve 15 günlük itiraz süresi de hemen ceza yazıldığı anda başlıyor demektir.

Trafik cezalarına yapılacak itirazlar 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne iletilmelidir. Trafik cezalarına yapılacak itirazlarda dava dilekçesi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı fotokopisi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı fotokopisi, araç ruhsatı fotokopisi, sürücü kimlik ve ehliyet fotokopisinin ibraz edilmesi gerekir.

Trafik cezası borç sorgulama ve ödeme

Adınıza Düzenlenmiş Bir Trafik Cezası var mıdır?

Günümüzde MOBESE kameraları izlenerek de trafikte yapılan hatalar belirlenip,  trafik cezası kesilebiliyor. Sürücülerin o anda bu cezadan haberi olmuyor. Bu cezalar da yoğunluktan dolayı sürücülere geç ulaşabiliyor. Bu durumda da cezalar gecikmeye giriyor. Bu şekilde olumsuz bir durum yaşamamak için araca kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığı internet üzerinden düzenli olarak sorgulanmalıdır. Trafik cezası sorgulama için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden “trafik cezası borç sorgulama” işlemi yapılarak, herhangi bir gecikme sorunu yaşanmadan ödeme yapılabilir.

İnternet üzerinde trafik cezası sorgulama işlemi yapılırken sürücü adı ve soyadı, TC kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri girilerek; Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama ve Otoparka Çekilen Araç Sorgulama bölümlerinden birine tıklanarak ceza sorgulaması yapılabilir

Trafik Cezaları Ödemesi Nereye Yapılır?

Trafik cezaları 2020 yılında da internet üzerinden online olarak ya da belirli kurumlar  aracılığı ile nakit olarak ödenebilir. Araç plakası, TC kimlik numarası ve araç tescil tarihini sisteme girerek ilgili sorgulama yapılabilir ve ardından çıkan cezayı görüntüleyerek ödeme işlemine geçebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin resmi internet adresinden kredi kartı ile yapılacak trafik cezası ödemeleri şöyle yapılmalıdır:

Trafik cezaları için ödemenizi kredi kartı ile yapacaksanız, 02:00-22:00 saatleri arasında bu sistemi kullanabilirsiniz. Trafik cezaları ayrıca vergi dairesi ve banka şubeleri gibi yollar ile nakit olarak ödenebilmektedir.

 • E-Devlet Ceza Sorgulama ve Ödeme sayfası
 • Emniyet G. M. Ceza Sorgulama ve Ödeme sayfası
 • GİB Ceza Sorgulama ve Ödeme sayfası
 • PTT Ceza Sorgulama ve Ödeme sayfası kullanılarak ödeme yapılabilir.
Muayenesiz araç kullanmanın cezası

Emniyet şeridini ihlal etmenin cezası ?

Emniyet şeridini ihlal etmenin cezası ne kadar ? Alsında trafikte ilerlerken belki canımızı en çok sıkan olayların başında gelir, bir trafik sıkışıklık halinde şeridimizde sıra beklerken emniyet şeridinden geçen araçları görürsünüz. İşte emniyet şeridinden gitmenin cezası 1128 tl ‘dir

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ?

Aslında trafikteki en tehlikeli hareketlerden biri ehliyetsiz araç kullanmak olabilir. Çünkü ehliyetsiz araç kullanırken karıştığınız bir trafik kazası sizin hayatınızı alt üst edebilir. Bir caydırıcılık olsun diye ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2475 tl olarak belirlenmiştir

Muayenesiz Trafiğe Çıkma Cezası?

Muayenesiz aracın trafikte ilerlemesi kesinlikle yasaktır. Çünkü muayeneden geçmeyen bir araç teknik olarak problemli bir araçtır. Eğer bu muayene aracınıza yapılmamışsa, aracın sahibi 288 tl  ceza ödemekle yükümlüdür.

spin ve drift yapmanın cezası

Spin ve Drift Yapma Cezası:

Spin ve drift yapmanın cezası 2020 yılında ne kadar mı ? Trafikte karşımıza çıkan bu insanlar diğer kişilerin güvenliğini umursamadan araçlarını kullanmaktadırlar. 6141 tl trafik cezası bulunmaktadır.

Makas Atan ve Ters Yönde Hareket Eden Araçların Cezası:

Trafikte sizin çok iyi araç kullanmanız trafik kazalarının önüne maalesef geçemiyor. Karşı taraftaki sürücülerinde kurallara ne kadar önem verdiği çok önemli bir konudur. Trafik kazalarına en çok sebebiyet veren hareketlerden biride trafik seyir halinde makas atmaktır. 2020 yılında yeni kanunla birlikte trafikte makas atan araçların ödemesi gereken ücret 1228 tl dir.

Trafikte Yaşanacak Risklere Karşı Önceden Önlem Almalısınız!

Aracınıza yazılmış trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek tabii ki önemli ancak trafikte yaşanabilecek sorunlardan kaynaklanacak hasarların da önlenmesi ya da bu tip hasarlar olduğunda zor durumda kalmamak için araç sigortalarınızı önceden yaptırmak çok önemlidir. Kaza sırasında kasko sigortası sizin aracınıza olacak  hasarları karşılarken, trafik sigortası da karşı tarafa verebileceğiniz olası hasarları karşılayarak size maddi anlamda önemli bir destek verecektir. Bu sayede ortaya çıkabilecek ve sizi zorlayacak yüksek maliyetli hasar masraflarını ödemek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca eğer aracınıza trafik sigortası yaptırmadıysanız veya mevcut trafik sigortanızı yenileme işlemini yaptırmadıysanız, bu durumun trafik polislerince tespit edilmesi durumunda 108 TL ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Ceza ödememek ve hasar masraflarını kendi cebinizden karşılamamak için araç sigortalarınızı lütfen ihmal etmeyin, yatırımı önceden yaparak bütçenizi güvenceye alın!

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir