Diyet Genel Sağlık Bilgisi

Sağlığa Faydalı 6 Bitki Çayı

8 Ekim 2021

author:

Sağlığa Faydalı 6 Bitki Çayı

Bitki çaylarının faydaları ve zararları sürekli olarak konuşulur ve Antioksidan özelliği olan bitkilerden çay elde edinilmeye çalışılır. Pek çok kişi de bunun olumlu bir etkisi olduğunu kulaktan dolma laflarla teyit ederek tüketir. Olumsuz yanlarına ve zararlarına dikkat etmeden, herhangi bir yan etki oluşturacağını düşünmeden bitki çaylarını tüketmek yanlıştır. Bu tür bitkisel ürünlerde miktar, hayati önem taşır.

Yazımızda ‘’ sağlığa yararlı 6 çay ’’ neymiş bunları irdeleyeceğiz ve meşhur antioksidan nedir ne işe yarar sorunun cevabını da sizin için vermiş olacağız.

ANTİOKSİDAN NEDİR?

Serbest radikaller vücudumuz için zararlı olan moleküllerdir. Antioksidanlar da bu zararlı olan serbest radikalleri engeller ve sayılarını kontrol altında tutmaya yarar.

1-YEŞİL ÇAY

yeşilçay

Yeşil çay uzun yıllardır tüketilen ve antioksidan kaynağı olması nedeniyle ön planda çıkan bir bitki çaydır. Yeşil çay kanserli hücrelerin çoğalmasını önler sağlar ve kanserli hücrenin gelişmesini engeller. Bunun yanında kanser hücrelerinin yok olmasını da hızlandırır. Yeşil çay böylece oksidatif hasarlara karşı onarıcı bir yapıdadır.

Yeşil çay kateşin maddesini içerdiği için antioksidan açısından zengin bir bitki haline gelmektedir. Ve bu sayede antioksidanlar serbest radikallerin yaşlanma etkisine engel olarak cildinizin daha uzun süre genç görünmesine yardımcı olur. İçinde bulunan kafein sayesinde zihninizi açık tutar ve odaklanmanıza yardımcı olur. Kafein kelimesi aklınıza kahveyi getirecektir ancak yeşil çayda bulunan kafein oranı kahvedeki kafein oranına göre daha azdır. Dolayısıyla yeşil çay tükettiğinizde gergin olmadan ve gece uykunuz kaçmadan dikkatinizi toparlayabilirsiniz.

Yeşil çayın içerisinde kateşin maddesi olduğunu söylemiştik. Bu madde ağızdaki bakteri oluşumunu önler ve diş çürümesine neden olan streptococcus mutans bakterisini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Kozmetik ürünlerin bileşenlerinde de kullanılan yeşil çay, düzenli tüketildiğinde cildi yeniler. Özellikle yağlı ciltlerin yağ dengesinin sağlanması açısından tercih edilebilir.

2-ADA ÇAYI

bitki çayı

Ada çayının sağlığa pek çok faydası olmasının yanı sıra dikkatli tüketilmesi gereken bitki çaylarının başında gelmektedir. Öncelikli olarak zararlı yönünden bahsedecek olursak; içerisinde bulunan thujone maddesi nedeniyle sık tüketildiği zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. (Böbrek hasarı, Karaciğer hasarı, Kusma, Kalp Rahatsızlıkları ve Sinir sistemi problemleri) Ayrıca şeker hastaları ve düşük tansiyona sahip kişilerin tüketmesi önerilmemektedir. Bunun yanı sıra idrar söktürücü özelliği nedeniyle, tükettikten sonra su tüketiminizi de arttırarak vücudunuzdaki su kaybını dengeleyebilirsiniz.

Faydalarına baktığımızda popüler olmasının nedenini anlamak mümkün. Cilt üzerindeki kızarıklıklara ve cildin genel görünümüne etki eder. Demlenmiş ada çayını cildinizde problemli olan bölgeye düzenli olarak uyguladığınızda (5 dakikayı aşmayacak şekilde) olumlu etkileri görebilirsiniz. Kızarıklık ve cilt problemlerinin yanında yumuşak ve bakımlı bir cilt içinde ada çayı kullanılabilir.

Uyarı: Cildinize uygulamadan önce bileğinizin iç tarafına deneyin ve 24 saat içindeki etkilerini gözlemleyin. Alerjik bir bünyeniz varsa dermatoloğunuza danışmadan herhangi bir bitki çayını cildinize uygulamayın.

Ada çayı içinde bulundurduğu rosmarinik asit sayesinde kan şekerini dengede tutar ve içerdiği K vitamini ile kemik sağlığı için önemlidir. Bulundurduğu rosmarinik asit aynı zamanda ağız yaralarını iyileştirir, boğaz iltihabına iyi gelir. Ağız için tedavi edici özelliği olan bu bitkinin ağız kokusunu önleme konusunda da etkili olduğu bilinen bitki çayıdır.

Alzheimer hastalığına neden olan ACH’ lerin  parçalanmasını önleyerek hafıza kaybına neden olan Alzheimer’ın olma riskinin de önüne geçmiş olur. Ada çayı popülerliğini depresyon ve stres önleyici özelliğinden almış olması da muhtemeldir. İçerisinde bulunan; diosmetin,luteolinin ve  apigenin sayesinde stres ve depresyona karşı zırh görevi görür. Ayrıca luteolinin sayesinde gözü zararlı ışınlardan korur.

3-PAPATYA ÇAYI

papatya çayı

Papatya çayının içinde bulunan apigenin maddesi sayesinde uyku reseptörlerini harekete geçirir. Ve bu nedenle papatya çayı uykusuzluk sorununuzu giderir ve uykunuzu düzenlermiş olur. Önemli etkilerinden bir diğeri ise bağırsak sorunlarını giderme konusunda etkili olmasıdır. İçerisinde bulunan antienflamatuar adlı madde ishali önlemede etkili olmaktadır. Dolayısıyla ishal, bulantı, kabızlık gibi hastalıkların tedavisinde ek olarak tüketilebilir.

İçerisinde bulundurduğu bir diğer madde olan apegenin kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Ve cilt kanseri, sindirim sistemi ve prostat kanserine karşı kalkan görevi gördüğünü söylemek mümkün.

Alfa ve beta hücrelerinden salgılanması gereken insülin ve glukagon hormonlarında hasarlı salgılanan hormon sonucu oluşan şeker hastalığı, bulunan kişilerde papatya çayı kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca papatya, içinde bulundurduğu antienflamatuar maddesi sayesinde enfeksiyonlara karşı da etkilidir.

4-IHLAMUR

ıhlamur

Kozmetik ürünlerin içerisinde pek görmeye alışık olmadığımız bir bitki olmasına karşın, yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşarak cildin yaşlanmasını önler. Aynı şekilde cilde uygulandığında lekelerin üzerinde de olumlu etkileri olmaktadır. Saç bakımında kullanıldığında saça parlaklık ve dayanıklılık kazandırmaktadır. Dayanıklılık kazandırdığı için de saç dökülmeleri daha az gözlenir. Bakım anlamında en önemli özelliklerinden birisi de gözler için dinlendirici ve temizleyici olmasıdır. Pamuk ile gözü kapatarak göz kapaklarına uygulandığında bakterilerden temizlenmesine yardımcı olur.

Ihlamur içinde bulundurduğu maddelerin sedatif özelliği bulunması nedeniyle gerginliğe ve strese karşı etkilidir. Bu sayede vücutta genel bir rahatlama ve uyku isteği görülebilmektedir ancak ıhlamur çayı aşırı tüketildiğinde bazı kişilerde yan etki olarak uykusuzluğa da yol açabilir.

5-KUŞBURNU

kuşburnu

C vitamini açısından zengindir. Dolayısıyla c vitamini eksikliğinde görülen; kansızlık, diş eti kanamaları, yorgunluğu, kas ağrıları, saç dökülmesi ve ciltte kuruluk gibi hastalıklara çözüm niteliğindedir. Özellikle kansızlığı gidermek için kullanılır. Enfeksiyonlara karşı da C vitamini oldukça önemlidir. Pandemi döneminde bağışıklık sistemimize dikkat etmek ve gribe karşı önlem almak için kuşburnu tüketilebilir.

Son yıllarda kozmetikte kuşburnu yağı, kuşburnu özü spreyi, vs. ürünleri yaygınlaştı. Kuşburnu cilt kuruluğuna iyi geldiği gibi lekelere karşı etkili olmasıyla tercih nedenidir. İçinde bulundurduğu C vitamini haricinde A vitamini de cilde parlaklık sağlayan vitaminler arasındadır. Kısacası kozmetik anlamda kuşburnu çok etkili bir bitkidir.

Kuşburnu kalp ve damar hastaları için de iyi bir takviyedir. Antienflamatuvar özelliği nedeniyle ödemi ve İnflamasyonu(doku hasarı) azaltır. İnflamasyonu azaltması nedeniyle ağrı ve sızı oranlarını da büyük oranda düşürür. Ödem attırıcı özelliği nedeniyle diyet listelerinde de yer alabilmektedir.

6-NANE ÇAYI

naneçayı

Nane yemeklerde, içeceklerde hatta tatlılarda aroma olarak uzun yıllardır kullanılıyor. Nane limon karışımıyla da grip olunduğunda vazgeçilmez bir takviye. Soğuk algınlığına iyi gelmesinin asıl nedeni ise nanenin anti bakteriyel özellik taşımasıdır. Mentol aroması ile de ferahlık sağlamaktadır. Mentol olması sinüsleri rahatlatırken içerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde solunum yollarına iyi gelir.

Yemek sonrası şişkinlik veya genel mide sorunları için nane çayı önerilebilir. Nanenin içinde bulunan mineraller mide asidinin dengelenmesini sağlar. Ancak fazla tüketildiğinde mide sorunlarına ve ishale neden olur. Ferahlatıcı özelliği olan nane aynı zamanda kuvvetli bir kas gevşeticidir zaten çoğu kas gevşetici jelin içerisinde yer alır. Kas gevşetici olması nedeniyle regl dönemlerinde tercih edilebilir ve bunun yanında adet söktürücü özelliği de görülür.

Antioksidan özelliği sayesinde cildi toksinlerden arındırır ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlar. Bununla birlikte A ve C vitaminleri sayesinde cilde parlaklık verir ve yağ dengesini oluşturur.

bitki çayı

DİKKAT EDİLMELİ

Bitki çaylarının faydaları oldukça fazladır ancak her bünye için farklı bir yan etkisi de olabilir. Tüketilirken miktarda aşırıya kaçılmamalıdır. Düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bitki çaylarını tüketmeyin.

Kilo vermek adına yapılan diyetlerde bilinçsizce tüketilen çaylar çok büyük sağlık sorunlarına neden olacaktır.

 

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir