Genel

Omicron Varyantı Nedir?

6 Aralık 2021

author:

Omicron Varyantı Nedir?

Covid-19’un yeni varyantı olan omicron’un ilk vakası Güney Afrika’da ortaya çıktı. Ve bunun sonucunda  Türkiye dahil birçok ülke Afrika’ya seyahat kısıtlaması getirdi. Oldukça bulaşıcı olduğunu bildiğimiz bu virüse karşı gerekli önemleri almak adına seyahat kısıtlamaları alınacak önlemlerin başında geliyor. Bununla birlikte maske, mesafe ve hijyen üçlemesini unutmadan sosyalleşmekte fayda var. 2019 yılında ilk covid-19 vakasının görülmesinden bu yana sosyalleşme açısından bireyler oldukça sınırlandı. Dolayısıyla uzun süreli kapanma sonrasında aktif sosyal hayat ve aşılama oranının azlığı ile paralele olarak vakalar arttı. Aşılanma oranının tüm ülke nüfusuna oranla %24 olduğu Güney Afrika’da virüsün mutasyona uğraması da kaçınılmaz oldu.

Omicron Nedir?

Omicron varyantı korona virüsünün orijinal halinden en farklı olan hali yani en fazla mutasyona uğramış hali olarak karşımıza çıkıyor. Değiştirdiği (spike ) protein yapısı nedeniyle diğer mutasyonlara kıyasla daha bulaşıcıdır. Delta mutasyonunun öncekilere oranla daha bulaşıcı olduğunu biliyorduk ancak omicron mutasyonu bunun da üzerinde bir hız seyrederek bulaş hızını arttırdı.

varyant

Omicron’un Belirtileri Nelerdir?

-Baş ağrısı (herkeste görülmeyebilir)

-Uzun süreli halsizlik ve yorgunluk

-Eklemlerde ve vücut genelinde ağrı

-Gençlerde görülme oranı yaşlılara göre daha yüksek

varyantı

Omicron Varyantı Daha mı Öldürücü?

Yeni varyantın, kişinin bünyesinde yarattığı etkiler konusunda kesin bilgiler henüz mevcut değildir. Ancak bulaş oranının diğer mutasyonlara kıyasla daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle bulaştığı her kişide, bağışıklık sisteminin güçlü veya zayıf olması ve aşılı veya aşısız olmasına göre etki edeceği de göz önünde bulundurulabilir.

varyantı

Diğer Varyantlardan Farkı Nedir?

Omicron’da diğer varyantlarda olduğu gibi tat ve koku kaybı yaşanmamaktadır. Belirgin olarak vücut ağrıları ve uzun süreli yorgunluklar gözlemlenir. Ayrıca aşılara karşı daha tedbirli olduğunu da söylemek mümkün. Dolayısıyla aşıya karşı daha dirençli ve virüsün bulaştığı kişinin omicron varyantıyla mücadele edebilmesi için daha fazla antikora ihtiyacı var.

Önemli !

Normalleşme ile birlikte; açık ve kapalı alanlarda bulunan insan sayısı arttı. Bu nedenle koronavirüs’ün yayılma hızı ve yayılacağı alan da artmış oldu. Yeni gelişen mutasyonlara karşı koyabilmek için aşı yaptırmak doğru bir adım olacaktır. Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın…

 

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir