Doğum Sigortası

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 🤰 7 Madde

31 Ekim 2020

author:

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 🤰 7 Madde

Hamilelikte karın ağrısı neden olur?  🤰 Gebe aylarında mide ağrısına sebep olan türler hangileridir. Hamilelik süreci ile ilgili merak ettiğiniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte başta karın ve kasık bölgesinde olmak üzere çeşitli ağrılar olur. Bu ağrıların bazıları hamilelik seyri için normal iken bazılarının ciddi sebepleri olabilir. Bundan dolayı hamilelik sırasındaki ağrıların hangisinin normal hangisinin ciddi bir durumu gösterdiğini bilmek oldukça önemlidir. Hamilelikte karın ağrısı çeşitleri, bunların olası nedenleri ve tedavileri bu yazımızın konusu olacaktır.

Hamilelikte çeşitli ağrılar olması normaldir. Özellikle hamileliğin erken döneminde round ligament ağrısı olarak bir ağrının olması hamilelik sürecinin normal bir parçasıdır. Diğer taraftan çocuk düşürme riskinin de dahil olduğu bir dizi ağrı ciddi rahatsızlıkların göstergesidir. Bu durumda acil bir şekilde doktorunuz ile iletişime geçmeli ve uygun tedaviyi almalısınız.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?
Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

 • Round ligament denilen bağ, rahmi çevreleyen bir bağdır. Bebeğiniz büyüyüp geliştikçe dışa doğru bir baskı yapar ve bu bağı gerer. Bundan dolayı karnınızda kasılmalar ve ağrılar hissederseniz. Bu ağrılar karnınıza bir bıçak saplanmış gibi ağrılar verir. Görüldüğü gibi hamileliğin normal seyrinden kaynaklanan bu ağrılar için endişe etmenize gerek yoktur. Hatta bu ağrılara sevinmelisiniz. Çünkü bunlar bebeğinizin sağlıklı büyüyüp geliştiğini gösterir. Bebeğiniz büyüdükçe round ligament bağı da genişleyecek ve bu durum size tatlı hamilelik ağrılar verecektir.
 • Hamilelikte anne adaylarına bu süreci rahat atlatmaları adına yürüyüş ve bazı küçük egzersizler yapmaları önerilir. Yürüyüş ve egzersizler hamileliğin etkisiyle de bazen vücudun aşırı gerilmesine neden olur. Bu gerilme size kasık ve karın ağrısı olarak yansır. Bu durumda da endişeye gerek yoktur. Yürüyüşlerin ve egzersizlerin dozunu ayarlayarak bu ağrıları önleyebilirsiniz. Vücudunuzdaki gerilimin azalması sonucu bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.
 • Yapacağınız ani ve kontrolsüz hareketler round ligament bağının gerilmesine ve ağrıya sebep olur. Hatta uykuda bile istemsiz olarak yaptığınız hareketler sonucu bu gerilime ve ağrı meydana gelir. Bu ağrıyı önlemek için ani ve kontrol dışı hararetlerden kaçınmalısınız. Özellikle uykuda iken bu tür ağrılara maruz kalıyorsanız bunun uyku esnasında yaptığınız ani hareketin sonucu olduğunu bilip endişelenmemelisiniz.
 • Yine round ligament bağında hamilelik süresince yapısal değişiklikler olur. Bu değişiklikler karnınızda gerilime, kasılmalara ve ağrılara neden olur. Görüldüğü gibi hamilelik esnasında meydana gelen hafif kasılma ve ağrıların sebebi bu bağdır. Bundan dolayı bu bağın neden olduğu ağrıları iyi tanıyıp paniğe kapılmamalısınız.
 • Diğer taraftan, rahmin gelişmesinden kaynaklanan kramplara maruz kalabilirsiniz. Bunları paniğe kapılmadan atlatmaya bakmalısınız. Bunlar için endişelenmeye gerek yoktur.
 • Gaz, şişkinlik ve kabızlık. Bu ağrıların zaten hamilelikle bir alakası yoktur. Bu ağrıları iyi ayırt etmeli ve endişelenmemelisiniz.

Hamilelikteki Karın Ağrılarına Karşı Ne Yapılabilir?

 • Bu ağrılara karşı yapacağınız en temel şey dinlenmektir. Karnınız ya da kasığınızda ağrı başlar başlamaz bir yer bulun ve oturun. Oturduktan sonra sık sık oturma şeklinizi değiştirin.
 • Doktorunuz size hamileliği daha rahat atlamanız için bazı egzersizler tavsiye edecektir. Bu egzersizleri ne kadar çok yaparsanız o kadar ağrısız bir hamilelik süreci geçirirsiniz. Bu egzersizler round ligamentinin üzerindeki gerilimi alacak ve ağrıları hafifletecektir.
 • Ilık su ile yapılan banyo round ligamentin neden olduğu ağrıyı hafifletir.
 • Bol bol sıvı tüketin.
 • Ağrılar başlayınca dizlerinizi karnınıza doğru çekmeniz ağrıyı hafifletecektir.
 • Doktor denetiminde magnezyum içerikli ilaçlar kullanmak ağrılarınıza çare olabilir.
Hamilelikteki Bazı Karın Ağrıları Tehlikeli Bir Durumun Sinyali Olabilir
Hamilelikteki Bazı Karın Ağrıları Tehlikeli Bir Durumun Sinyali Olabilir

Hamilelikteki Bazı Karın Ağrıları Tehlikeli Bir Durumun Sinyali Olabilir

Yukarıda bahsedilen ağrılar dışında kanamalı ağrılar var ise ya da ağrıya kusma, titreme veya ateş eşlik ediyorsa bunlar tehlike sinyali veren gebelik ağrılardır. Özellikle bu karın ağrıları kesinti olmadan uzun süre devam ediyorsa gerçekten ciddiye alınması gerekir.  Bu ağrılar genelde kasıkta ve karında olur.

Nefesinizin daralmasına ve konuşma ve yürüme zorluğuna yol açar. Bu ağrılar asla ihmal edilmemeli ve hemen hekime başvurulmalıdır. Görüldüğü gibi tehlike sinyali veren ağrılar round ligament gelişmesinden kaynaklanan ağrılara göre çok daha şiddetli ve ciddidir. Bundan dolayı bu iki ağrı arasındaki farkı bilmeli ve gerektiğinde hekiminize başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur ? Belirtileri Nedir İşte 7 Durum

1) Düşük Belirtisi

Düşük belirtilerinin en çok çıktığı dönem hamileliğin ilk üç ayıdır. En büyük belirtisi ise ağrıya eşlik eden vajinal kanamadır. Bazen kanamasız durumlar da görülebilir. Eğer bir ağrı sürekli ise ve dinlendiğiniz halde geçmiyorsa ise bu bir düşük belirtisi olabilir. Bu durumda derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

2) Dış Gebelik Belirtisi

Eğer gebelik, çoğunlukla tüplerde olmak üzere rahim harici bir bölgede oluşursa bu duruma dış gebelik denir. Dış gebeliğin en belirgin belirtileri çok ağrı kramp tipi ağrı, tansiyon düşüklüğü ve karın içinde kanamadır. Dış gebeliğin en sık göründüğü dönem ize 13-26. haftalardır. Dış gebelikte mutlaka cerrahi müdahale gerekir.

3) Rahim Ağzı Yetersizliğine Bağlı Ağrılar

Rahim bir takım sebeplerle olması gerektiğinden fazla açılır ve bunun sonucu bebek aşağıya doğru itilir. Bu durum sürekli ve dinlenildiği halde geçmeye bir ağrıya sebep olur ve erken doğum ya da düşük ile sonuçlanabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

4) İskelete Bağlı Ağrılar

Hamilelik sürecinde rahminizin sürekli büyümesi ve genişlemesi iskelet merkezinde değişimlere yol açar. Bu durum bel, boyun ve kasıklarda ağrılarla sonuçlanır. Bu ağrılar yukarıdaki belirtilen ağrılar gibi ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olmayabilir. Fakat hamileliğiniz sürecinde size rahatsızlık verir ve bundan dolayı tedavi edilmeleri gerekir.

5) Braxton Hicks Ağrıları

Bu ağrılara yalancı doğum ağrıları da denir. Bu tür ağrılar 5-6 saatte bir tekrarlar ve hafif ağrılardır. Aslında bu ağrılar sizi doğuma hazırlar ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

6) Dekolman Plasenta

Plasentanın erken ayrılması durumunda görülen ağrılardır. Hamilikte sürecindeki görülebilecek en tehlikeli ve şiddetli ağrıdır. Karın kaskatı kesilir. Hiçbir ilaç ve uygulama ağrıyı dindiremez. Tansiyon düşer ve hasta şoka girer. Bazen vajinal kanama da bunlara eşlik eder. Ne yazık ki bu durumda genellikle bebek kaybedilir. Anne adayının hayatını kurtarmak için acil tedbirler alınmalıdır.

7) Doğum Ağrıları

Gebeliğin 38. haftasından sonra doğum ağrıları başlar. Bu ağrılar doğumun yakında olacağın belirtileridir. Anne adayını doğuma hazırlamak için bu ağrılar gereklidir.

Hamilelikte karın ağrısı durumlarından sizler bahsettik. Peki hamilelikte karın ağrısı tedavisi nedir ?

Tehlike Sinyali Olan Ağrıların Tedavisi Nedir?

Tehlike Sinyali Olan Ağrıların Tedavisi Nedir?
Tehlike Sinyali Olan Ağrıların Tedavisi Nedir?

Düşük tehlikesi nedeniyle olan ağrıların başlıca tedavisi yatakta istirahattir. Anne adayının yataktan kalkmaması ve hareket etmemesi gerekir. Hastaya kuvvetlenmesi için ayrıca serum da verilir. Dış gebelikte eğer bu durum erken teşhis edilmişse ilaç tedavisi uygulanır.

Methotrexate adlı ilaç emilim yaparak gebelik dokusunun büyümesini durdurur. Diğer durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Cerrahi müdahale yoluyla dış gebelik dokusunu çıkarılması gerekir. Burada, yeniden gebe olma şansının devam edebilmesi için cerrahi müdahale esnasında tüplere zarar verilmemelidir.

Diğer taraftan rahim ağzı yetersizliği öncelikle doğru bir biçimde teşhis edilmelidir. Gebeliğin devam edebilmesi için rahim ağzına bir dikiş atılır. Dikişin uygulanması rahatsızlığın baş gösterdiği gebelik dönemine göre farklılık arz eder. Omurgadan kaynaklanan hamilelik ağrılar için ise fizik tedavi uygulamasına başvurulabilir. Ya da kalsiyum ve magnezyum açısından zengin yiyecekler yenilebilir. Başka bir çözüm ise sert yatakta yatmaktır.

Hamilikte olabilecek karın ağrıları konusunda sizi yeterince aydınlattığımızı düşünüyoruz.  Hamilelik ve doğum sürecinizi kolaylık ve sağlıkla atlatmanızı dileriz.

One Comment
 1. Demir K.

  Hamilelikte karın ağrısı yazılarını bir çok defa okudum ama en açıklayıcı yazı buydu. Emeklerinize sağlık tebrikler.

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir