Çevre Yolu Bölünmüş Yollar ve Otoban Hız Sınırı 2019 Güncel Limitler

5 Eylül 2020

author:

Çevre Yolu Bölünmüş Yollar ve Otoban Hız Sınırı 2019 Güncel Limitler

Yüksek hızlar için, bilindiği üzere bölünmüş yollar ile otobanlar en ideal yerlerdir. Sürücüler bu tür yollarda çoğu zaman hız yapıyorlar. Fakat unutulmaması gereken bir şey var. O da bu tür yollarda da hız limitleri bulunmasıdır.

Sürücüler algısal olarak bu kuralı unutma eğiliminde oluyorlar. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oysaki belirlenen otoban hız limitleri bulunuyor. Bu limitler, bu kuruluşça sürücülerin hayatı için büyük önem arz ediyor. Bu hız sınırlarını halen aşanlar elbette ki cezalardan kaçamıyor.

Hız limitleri çoğunlukla, sürücülerin güvenliği için özenle belirleniyor. Yani bu tür sınırları aşınca ceza alma gibi bir algı olmaması gerekir. Cezalar tamamı ile güvenlik amacıyla sürücüleri şartlandırmak için belirleniyor. Aksi takdirde durum çok olumsuz olabilirdi.

Bunun yanında ‘hız limiti’ bambaşka şeyleri de ifade eder. Eğer sürücü bir yere yetişmesi gerekiyorsa aracıyla çıkabileceği son hız mevcut limitlerdir. Aksi durumda, çok üzücü kazalar olabilir. Bunun için sürücülerin mümkünse mecbur kalmadıkça bu limitlere bile ulaşmaması gerekiyor.

Çünkü belirlenen sınırlar, belirtildiği gibi azami limitlerdir. Herhangi bir yetişme durumlarında geçerlidir. Kesinlikle normal hızlar değildirler. Bunu çok iyi kavramak gerekir. Unutulmamalıdır ki her türden araçların hızı arttıkça ölüm riski o derece artar.

Aslında normal ve azami deyince anlatılmak istenen tam da budur. Riskleri bilirseniz, hızınızı da aynı oranda düşürürsünüz. Unutulmamalıdır ki her yıl dünyada önemli sayıda insan gereksiz süratler sonucu ölüyor. Büyük bir bölümü azami sınır buysa ben bu sınırlara çıkabilirim diye düşünüyor.

Genellikle hızların limitleri, araçların modeline göre değişkenlik gösteriyor. 2019 yılı itibariyle Karayolları Genel Müdürlüğü’nce belirlenen limitler araç modeline göre hazırlanmıştır. Tabi ki de bu sınırlar bölünmüş yollar ve otobanlar için geçerlidir.

2019 yılına ait otoyolda hız sınırı limitleri konusunda, kullanıcıların birtakım merakları olabilir. Güvenli bir yolculuk için aşağıda 2019 yılına ait güncel hız limitleri bulunuyor. Bu limitlere göz atmanız ve kendinizi bu limitlere göre hazırlamanız önemle rica olunur.

Çevre Yolu Bölünmüş Yollar
Çevre Yolu Bölünmüş Yollar

Hız Sınırı Kotası Aracın Cinsine Göre Değişiyor

Otomobillerde çevre yolu, otoban, bölünmüş yollar ve otoyolda limit 120 km oldu. Bunun yanında yerleşim yerleri ve şehir içinde 50 km olarak belirlendi. Yine çift yöne sahip şehirlerarası yolda 90 km hızla otomobiller gidebilecek. Bölünmüş yolda ise bu sürat en fazla 110 km olacak.

Daha önce de belirtildiği gibi hızların limitleri araçların cinsine göre farklılık gösteriyordu. Buna göre her aracın, farklı yollarda sürat anlamında bir hızı vardır. Bu karar olarak zaten açıklandı.

Minibüsler için de birçok yolda belli sürat sınırlamaları vardır. Buna göre minibüsler, otobanlarda en fazla 100 km hız yapabilirler. Yerleşim yerlerinde ve şehir içinde ise bu sürat 50 km oluyor. Şehirlerarası arası çift yönlü yollarda ise 80 km gibi bir sınır var. Bölünmüş yolda ise bu hızın en çok 90 km olacağı ifade edildi.

Şimdi ise sırada belki de yolcular için en kritik araç var. Bu araç da otobüslerden başkası değildir. Otobüsler otobanlarda, maksimum 100 km hıza ulaşabiliyor. Şehirlerarası double yollarda ise hızın maksimum 90 km olması gerekiyor. Çit yöne sahip karayollarında ise hızın 80 km üstüne çıkmaması lazımdır. Yerleşim yerlerinde ve şehir içinde ise otobüsler en çok 50 km hızlanabiliyor.

Kamyonetler de ise durum şu şekildedir. Yerleşim yeri içinde 50 km maksimum süratin olması gerekiyor. Şehirlerarası arası çift yönlü yollarda 80 km, bölünmüş yollarda ise 85 km şeklindedir. Otoyollarda ise bu hızın 95 km değerinde olması lazımdır.

Motosiklette de bazı sınırlamalar mevcuttur. L3 tipi motosikletler yerleşim yerlerinde 50 km süratle en çok gidebilirler. Çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yolda 90 km şeklindedir. Otoyollarda ise 100 km maksimum hızın belirlendiği görülüyor.

Otoban Hız Sınırı 2019 Güncel Limitler
Otoban Hız Sınırı 2019 Güncel Limitler

Hız Limitleri Haricinde Güncel Haliyle Trafik Cezaları

Şehirlerarası çift yönlü yollar, otoyol, bölünmüş yolların hız limitleri sizlere aktarıldı. Görüldüğü üzere her aracın belli bir sürat limiti mevcuttur. Bir de buna istinaden trafik cezaları güncel olarak paylaşıldı.

Güncel haliyle trafik ceza tutarları şu şekildedir;

 • Kullanılan araçta sigara içimi 134 TL
 • Yayalara yol üstünlüğü vermeme 604 TL
 • Tescili yapılmış plakasız araçla trafikte olmak 2498 TL
 • Taksiciler için taksimetre çalıştırmama 604 TL
 • Sahte bir plakayla trafiğe çıkmak 6323 TL
 • SRC belgesine sahip olmayan kişiler 885 TL
 • Hurda tespiti yapılmış bir araçla trafikte olmak 2498 TL
 • Belirlenen standartlar haricinde egzoz kullanımı 1240 TL
 • Uçucu veya uyuşturucu bir maddeyi kullandıktan sonra trafiğe çıkmak 6395 TL
 • Yolculuk esnasında emniyet kemerini takmama 134 TL
 • Park edilmesi yasaklanmış bir yere ısrarla park etmek 134 TL
 • Hız sınırlamalarının %50 üzerine çıkma 1240 TL
 • Kış aylarında zorunlu kış lastiği takmama 885 TL
 • Kullanılan aracın muayene sonucu ’emniyetsiz’ olmasına rağmen trafikte olmak 604 TL
 • Belirlenen promilin çok üstünde alkollü bir şekilde trafikte yer almak 2498 TL
 • Trafikte araçların güvenliğini bozacak rahatsız edici hareketler 6200 TL
 • Standart dışı plaka kullanımı 604 TL
 • Azami olarak %10 oranının çok üstünde yük taşımacılığı yapanlar 1132 TL
 • Sürücünün araçtayken etrafa attığı maddeler 134 TL
 • Aracının muayenesini gerekli olduğu halde yaptırmamak 291 TL
 • Yolculuk esnasında cep telefonu kullanımı yapmak 291 TL
 • Aracında herhangi bir şekilde takograf bulundurmak 604 TL

Güncel haliyle 2019 yılına ait kurumlarca belirlenmiş kusurlar ve cezaları çok önemlidir. Eğer gereken kurallara uymakta özenli olmaz iseniz, maalesef sizleri de cezalar bekler. Bu yüzden mümkün mertebe belirlenen kurallara uyulmalıdır. Bu yazının başında da belirtildiği gibi sizin güvenliğiniz için önemlidir.

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir