Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı?

6 Eylül 2020

author:

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı?

Araç alacak olanların kafalarını meşgul eden temel sorunlardan birisi araç alım satım işleminden ne kadar süre sonra sigorta işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. İkinci el bir araç almak isteyenler Trafik Sigortası olarak bilinen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasını noter huzurunda yapılan satış işleminden en geç 15 gün içerisinde yaptırmak zorundadır.

Satışı yapılan araç üzerinde bulunan trafik sigortası noter işlem tarihinden 15 gün sonra otomatik olarak sonlanmaktadır. Aracı yeni alacak kişinin bu süre içerisinde herhangi bir sigorta kurumunda trafik sigortası yaptırması gerekir. İkinci el araç satın alanların mümkün olması durumunda noter satışının yapıldığı aynı gün içerisinde yeni bir trafik sigortası yaptırması en sağlıklı yöntemdir.

 

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı?

Trafik Sigortası Bulunmayan Araç Satılabilir Mi?

Kanunda trafikte bulunan tüm motorlu taşıtların zorunlu olarak trafik sigortası yaptırılması hükme bağlanmıştır. Noter araç satış sistemlerinde işlem yapabilmek için satışı yapılmak istenilen araç üzerinde geçerli bir trafik sigortası poliçesinin bulunması zorundur.

Satış yapılmak istenilen araç üzerinde bir trafik sigortası bulunmaması halinde noter satış işlemi yapılamaz. Bu durumda trafik sigortası bulunmayan motorlu araçların satışı yapılabilir mi sorusunun cevabı “hayır” olmaktadır. Bununla birlikte satılmak istenilen aracın vergi borcunun bulunması da noter satışında bir engel olarak karşınıza çıkmaktadır.

Trafik Sigortasının Amacı Nedir?

Trafik sigortasının amacı aracın trafikte karşılaşacağı riskleri tazmin etmesidir. Yani trafik sigortası ile sigortalanan araca değil bu aracın zarar verdiği diğer motorlu taşıt ve üçüncü şahıslara karşı koruma sağlamaktadır. Araçlarına trafik sigortası yaptıranların en fazla yanılgıya düştüğü husus da burasıdır.

Genel olarak trafik sigortası karşı tarafa verilen zararın tazmin edilmesini yani karşılanmasını sağlar. Bu sebeple her motorlu araç sahibi başkasına vermiş olduğu zararın karşılanması için trafik sigortası yaptırmak zorundadır. İkinci el araç alım satımı yapılırken aracı satan tarafından yaptırılan sigorta poliçesi noter satış işlem tarihinden itibaren 15 gün geçerli sayılmaktadır.

Bazı durumlarda ikinci el dahi olsa araç üzerinde bulunan sigortanın geçerlilik tarihinin bitiş tarihi noter işlem tarihinden 15 gün dolmadan bitmesi durumunda poliçe tarihi itibariyle alınan aracın sigortası bitmiş kabul edilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak ve risk almamak için satın alınacak araç üzerindeki poliçe bitiş tarihlerine dikkat etmek önemlidir.

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Sürede Yaptırılmalı?

Trafik Sigortasının Kapsamı

Trafik sigortası bir sigorta şirketi tarafından poliçe düzenlenerek 1 yıl (365 gün) boyunca geçerli olmaktadır. Trafik sigortasının kapsamı poliçe üzerinde belirtilen tazminat hakları ile sınırlıdır. Motorlu taşıtların diğer taşıtlar veya üçüncü şahıslara (kişiye çarpma, mala zarar verme, sahipli hayvanlara zarar verme gibi) verdiği zararları bu poliçede belirtilen hususlar çerçevesinde karşılamaktadır.

Trafik sigortası bulunan bir aracın verdiği zarar tutarı sigorta poliçesinde bulunan teminatların üzerinde olması durumunda aradaki fark araç sahibinden tazmin edilmektedir. Örneğin trafik sigortası bulunan bir aracın başka bir araca vereceği zararın tazmini için poliçe üzerinden 20.000 TL tazminat ibaresi bulunurken, verilen hasarın karşılanması için 25.000 TL gerektiği durumda aradaki 5.000 TL fark araç sahibinden tahsil edilmektedir.

Aracını Satan Kişi Trafik Sigortasından Prim İadesi Alabilir Mi?

Trafik sigortalarının geçerlilik süresi düzenlendiği tarihten itibaren 365 gün (1 yıl) geçerli olmaktadır. Kişinin sahip olduğu aracı satması durumunda poliçede bulunun geçerlilik tarihi dikkate alınarak kalan prim tutarı noter satış tarihi itibariyle sigortalıya geri ödenmektedir. Bir sigorta poliçesine sahip aracın poliçe süresinin 240’ıncı gününde satışı yapılması durumunda geriye kalan 125 günlük sigorta primi hesaplanarak kişiye iade edilmektedir.

Kişinin yeni bir araç alması durumunda aynı sigorta şirketi ile yeni aracına trafik sigortası yapmak istemesi durumunda hesaplanan sigorta priminden iade edilecek tutar mahsup edilerek yeni aracın sigorta poliçesi düzenlenebilmektedir. Bu durum daha çok araç takas işlemlerinde tercih edilen bir yöntemdir.

Trafik Poliçesinde Belirtilen Geçerlilik Tarihin Dolmasından Sonra Ne Kadar Geçerliliği Vardır?

Kanunda (Karayolları Trafik Kanunu) motorlu araçların zorunlu olarak bir trafik sigortasına sahip olarak trafiğe çıkmasına izin verilmektedir. Motorlu araçlar için düzenlenen trafik sigortalarının geçerlilik süresi 365 gün olarak belirlenmektedir. Yani bir motorlu araca 02 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen bir poliçenin geçerlilik süresi 01 Eylül 2021 tarihi gece yarısı saat 24:59 itibariyle sonlanmaktadır.

Bu sebeple 02 Eylül 2021 tarihi 00:00 itibariyle araca ait bir sigorta poliçesi bulunmayacaktır. Motorlu araç sahiplerinin bu hususu göz önünde bulundurarak araçlarının sigorta geçerlilik tarihlerini takip etmeleri ve geçerlilik süresi sonunda yenilemeleri gerekmektedir.

Trafik Poliçesi Süresi Dolması Halinde Ne Yapılır?

Motorlu araçlara ait trafik sigortalarının kesintisiz bir şekilde devam etmesi esastır. Karayollarında yapılan denetimlerde geçerli herhangi bir trafik sigortası bulunmayan araç sürücüsüne idari para cezası uygulanırken araca da trafikten men cezası uygulanmaktadır.

Trafik sigortası olmayan motorlu araçlara sigorta bedelinin de üzerinde bir ceza kesilmektedir. Ayrıca araç çekme ve otopark ücreti gibi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Aracın bu gibi durumlardan kurtarılarak tekrar trafiğe çıkabilmesi için yeni bir sigorta poliçesinin düzenlenmesi, vergi borçlarının ödenmesi ile çekme ve otopark cezalarının da ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda her geçen gün için gecikme cezası uygulanmaktadır.

Trafik sigortasının kesintisiz bir şekilde devam etmesi ilkesi gereğince araç sahibinin bilerek veya bilmeyerek sigorta geçerlilik süresini atlatması durumunda bir önceki sigorta poliçesinin bitiş tarihinden yeni poliçenin düzenlendiği tarihe kadar olan prim tutarı yasal faiziyle birlikte tahsil edilmektedir. Bu sebeple araç sahiplerinin kullandıkları araçlara ait trafik sigorta poliçelerinin geçerlilik tarihlerini takip etmesi cezai yaptırımlara maruz kalmaması açısından önemlidir.

 

] }
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir