Genel

HIV (AIDS) Nedir?

1 Aralık 2021

author:

HIV (AIDS) Nedir?

AIDS, HIV virüsünün son aşamasıdır. Kanında HIV virüsü taşıyanlara HIV+ (pozitif)denir. Ancak her pozitif AIDS değildir ve son aşamada bağışıklık sisteminin çökmesi herkes için geçerli değildir. Bu virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin temel savunma hücresi olan CD4T lenfositlerini etkilemektedir. Bu etkinin sonucu olarak  bağışıklık sistemi direnci düşer. Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip kişilerde mantar ve parazit gibi enfeksiyonlar gözükür. Bu enfeksiyonlarla savaşamadığı durumda ise ” fırsatçı enfeksiyonlar” ortaya çıkar.

HIV
HIV

HIV Virüsünün Belirtileri Nelerdir? 

HIV virüsü vücuda girdiğinde gribe benzer belirtiler gözlenebilir. ( Ateş, lenf bezlerinde şişme, boğaz ağrısı, ishal, halsizlik ve kas ağrıları) Bu durum en fazla  4 hafta sürebilir ve uzun süreli grip etkisi yaratabilir. Bazen ise gribe benzeyen bu belirtilerin hiçbiri ortaya çıkmaz. Belirti gözükmeyen bireyler ise HIV pozitif olduklarını anlamazlar.

ortaya-çıkar

Belirtiler Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Şüphelendiğiniz cinsel ilişki sonrasında en erken 2 haftanın ardından test yaptırılması en doğru sonucu verecektir. Grip belirtilerini uzun süredir kendilerinde  gözlemleyenlerin mutlaka enfeksiyon hastalıkları bölümünde test yaptırmaları gerekmektedir. Herhangi bir belirti gözlemlemeyip cinsel hayatı aktif olanlar ise düzenli olarak test ve tahlil yaptırmalıdır.

bulaş

AIDS  Nasıl Bulaşır?

HIV virüsünün nasıl bulaştığı konusunda pek çok söylenti bulunmaktadır ve bu söylentilerden bir çoğu yanlıştır. HIV+ bireylerin toplumdan dışlanması bütünüyle yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanmaktadır. Belli başlı diziler ve asılsız kaynağı olan yazılar bulunmaktadır. Bu yüzden AID veya HIV+ kişilerden korkulmakta ve sosyal hayatta dışlamaya maruz bırakılmaktadırlar. Aslına bakarsanız bulaş imkanı oldukça sınırlı ancak göz ardı edilmemesi gereken durumlardır;

-Cinsel İlişki (korunmasız cinsel ilişki,

-Oral Cinsel İlişki

-Daha Önce Kullanılmış olan Enjektör (Kan Yolu)

-HIV Olan Annenin Bebeğini Emzirmesi

 

HIV Nasıl Bulaşmaz?

-Öpüşerek

-El Ele Tutuşarak

-Aynı Tuvaleti Kullandığında

-Öksürük Veya Hapşırıkla

-Sinek Isırığı

-Aynı Kaşıktan Yemek Yiyerek

-Aynı Kıyafetleri Giyerek

HIV-ÖZETLE
HIV-ÖZETLE

AIDS’i Özetlemek Gerekirse

HIV virüsü kişinin vücuduna girdiğinde grip benzeri belirtiler gösterir. Bu belirtiler son bulsa bile enfeksiyon vücutta devam eder. HIV virüsü bulaştığı kişide kronik bir hal alır ve bir süre sonra (8-10 yıl) AIDS olarak ortaya çıkar. AIDS hastalığın en ileri ve son halidir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin en zayıf hatta iflas ettiği halidir. Sonuç olarak  direnci düşen vücut fırsatçı enfeksiyonlar ve tümör (kanser) ile mücadele edemez hale gelmektedir.

AIDS
AIDS

DİKKAT !

HIV olduğundan habersiz ve belirtisi olmayan kişiler başkalarına da bulaştırmaya devam ederler. Bu açıdan hem kendi hem de başkasının hayatını tehlikeye atmamak adına düzenli olarak doktor muayenesine gitmekte  fayda var.

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir